• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego zaprasza PDF Drukuj Email
Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego zaprasza na Koncert Inauguracyjny Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki - unikatowego projektu kulturalno-edukacyjnego dofinansowanego ze środków otrzymanych od gminy Lesko.


Koncert odbędzie się w sobotę 14 lipca 2012 o godz. 16.00 w Synagodze w Lesku. Wystąpi zespół Ensemble Barocum w składzie:
Monika Fabisz – sopran    
Anna Werecka – alt
Krzysztof Kozarek – tenor
Dawid Biwo – bas
Violetta Szopa-Tomczyk – skrzypce barokowe
Agnieszka Osiecka – skrzypce barokowe
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn

Program koncertu:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Cztery hymny: Crudelis Herodes, Deus tuorum militum, Iesu corona virginum, Tristes erant apostoli  
Adam Jarzębski – Concerto primo
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Alleluja, Ave Maria Gratia Plena
Grzegorz Gerwazy Gorczycki-  Os iusti meditabitur
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Iudica me Deus
Andrea Falconieri – Battalla de Barabaso yerno de Satanas
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Iustus ut palma
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - In Virtute Tua

Wykonanie utworów G.G.Gorczyckiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe Interpretacje”. Celem programu jest zachęcenie polskich artystów wykonawców do sięgania po nowy rodzimy repertuar, zwłaszcza szczególnie słabo rozpowszechniony w życiu muzycznym, zarówno pod kątem chronologicznym, jak i stylistycznym. W ramach programu artyści po raz pierwszy włączają do swojego koncertowego repertuaru i prezentują publicznie dzieła wskazanych w danej edycji polskich kompozytorów.
W II edycji programu wskazani twórcy to Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Karol Lipiński i Tadeusz Baird.  
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Kompozytor, kapelmistrz i ksiądz, urodzony w II poł. XVII wieku ok. 1665/1667 w Rozbarku koło Bytomia. Uznawany za najwybitniejszego kompozytora polskiego epoki Baroku. Gruntownie wykształcony na uniwersytetach w Pradze, Wiedniu i Krakowie teolog, muzyk i filozof. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1692 roku. Prowadził wykłady z zakresu retoryki i poezji w Akademii Chełmińskiej.  10 stycznia 1698 otrzymał stanowisko kapelmistrza Katedry na Wawelu (Magister capellae musices Ecclesiae Cathedralis Cracoviensis. Zmarł 30 kwietnia 1734 w Krakowie. Odnaleziona twórczość Gorczyckiego obejmuje kilkadziesiąt głównie religijnych utworów utrzymanych zarówno w wyrafinowanym, dowodzącym głębokiej znajomości sztuki XVI-wiecznego kontrapunktu stile antico jak i w dojrzałym barokowym stile concertato. Prawie wszystkie wokalno-instrumentalne dzieła utrzymane w technice koncertującej zostały odkryte dopiero w II poł. XX wieku.
Źródło tekstu: www.imit.org.pl, www.culture.pl
ENSEMBLE BAROCUM - Zespół muzyki dawnej założony w 2007 roku przez trzech młodych, utalentowanych muzyków, którzy spotkali się w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia) gdzie kształcili się u największych autorytetów w zakresie śpiewu barokowego i gry na instrumentach z epoki takich jak: Jill Feldman, Michael Chance, Ton Koopman, Fabio Bonizzoni, Patrick Ayrton, Phillipe Pierlot. Ich repertuar obejmuje muzykę epoki Baroku ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej muzyki na sopran solo oraz utwory instrumentalne na gambę i solową literaturę klawesynową. Zależnie od potrzeb programu skład zespołu poszerzany jest nawet do rozmiarów małej orkiestry, o innych muzyków grających na instrumentach z epoki (skrzypce barokowe, flet traverso, obój barokowy). Zespół zadebiutował na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie w 2007 roku. Został również zaproszony na fringe Festiwalu Muzyki Dawnej w Barcelonie (2008). Regularnie koncertuje w Holandii i Polsce m.in.: Festiwal Ars Musica, Festiwal Europa Consociata, Karpackie Klimaty czy Incanto Middelburg. Zespół organizuje również koncerty i warsztaty promujące muzykę dawną głównie na terenach Podkarpacia i Małopolski.

Sponsorem Akademii jest PGNiG oddział w Sanoku.
Współorganizatorzy Akademii:
Bieszczadzki Dom Kultury, Gliwicka Agencja Turystyczna S. A, Instytut Muzyki i Tańca

 

Informacja:
BDK Lesko
 
 


 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl