• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Kolejna demonstracja przeciw likwidacji sądów (treść listu do premiera) PDF Drukuj Email
 W dniu 30.03.2012 r. odbyła się w Warszawie przed Ministerstwem Sprawiedliwości kolejna demonstracja przeciwko zamiarowi likwidacji 116 sądów małych, w tym Sądu Rejonowego w Lesku i przekształcenia go w Wydział Zamiejscowy sądu sanockiego.

 


W demonstracji udział wzięli pracownicy leskiego sądu oraz przedstawiciele powiatu leskiego. Po demonstracji protestujący przeszli pod Urząd Rady Ministrów, gdzie został przekazany list protestujących.

Powiat Leski czynnie włączył się w obronę sądu. Organizatorem protestu było Stowarzyszenie „Amici Curiae” („Przyjaciele Sądu”) w Sochaczewie, którego członkiem jest Starosta Leski – Marek Pańko.

Treść listu wystosowanego przez władze Stowarzyszenia "Amici Curiae" do premiera Donalda Tuska:

Warszawa, 30 marca 2012 r.



Stowarzyszenie Amici Curiae (w organizacji)


Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00 – 950 Warszawa


w imieniu Stowarzyszenia Amici Curiae (w organizacji) oraz zgromadzonych w dniu dzisiejszym przedstawicieli ponad 40 – stu samorządów lokalnych na zakończenie „rekolekcji konstytucyjnych”, przeprowadzonych w dniach 27-30 marca 2012 r. przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości, zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o spotkanie.
Proponujemy, aby tematyka spotkania była następująca:
1. sprawa likwidacji 116 sądów rejonowych,
2. reforma systemu pomocy prawnej z urzędu, w tym pomocy przedsądowej.

Wielokrotnie występowaliśmy już z petycjami do Pana Jarosława Gowina Ministra Sprawiedliwości z apelem o niepodpisywanie rozporządzenia w sprawie likwidacji sądów rejonowych głównie z uwagi na zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Zastrzeżenia te są podnoszone publicznie między innymi przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”, Krajową Radę Sądownictwa w opinii z dnia 9 marca 2012 r. Takie zastrzeżenia podnosił również mec. Wojciech Błaszczyk na posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, które odbyło się w dniu 1 marca 2012 r. Stowarzyszenie Amici Curiae (w organizacji) wystąpiło do kilku uznanych autorytetów w zakresie prawa o wydanie opinii w przedmiocie konstytucyjności podstawy prawnej projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Wystąpimy również do Rzecznika Praw Obywatelskich o wspólne zorganizowanie konferencji naukowej w sprawie konstytucyjności art. 20 pkt 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zastrzeżenia do propozycji zmierzającej w istocie do likwidacji 116 sądów rejonowych (pomimo używania przez Pana Ministra argumentów, że w miejsce znoszonych sądów utworzone zostaną wydziały zamiejscowe) zgłosiło bardzo wiele osób i instytucji. Poza wspomnianymi już wyżej należy zaliczyć do nich również m.in. Radę Naczelną PSL, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Naczelną Radę Adwokacką, Stowarzyszenie Sędziów Themis, Sejmik Wojewódzki Mazowiecki i Świętokrzyski, dziesiątki rad gmin, miast i powiatów dotkniętych projektem rozporządzenia. W dniu 28 lutego 2012 r. złożyliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości petycję sprzeciwiająca się likwidacji 1/3 sądów rejonowych z podpisami ok. 200 tys. osób z całej Polski. Można tych argumentów nie uwzględniać ale władza, która wywodzi się z ruchu, którego jeden z członów zawiera przymiotnik „obywatelska” powinna również wsłuchiwać się w głos obywateli płynący ze społeczności lokalnych - naszych „małych ojczyzn”. Do dnia dzisiejszego nasze zdecydowane protesty nie przyniosły jednak żadnego skutku.

Uprzejmie prosimy Pana Premiera o publiczną deklarację czy Pan Premier popiera projekt zmierzający w istocie do likwidacji 116 sądów rejonowych, tj. do ustrojowej zmiany struktury sądownictwa w Polsce.

Nasze Stowarzyszenie w całości utożsamia się z argumentacją zawartą w uzasadnieniu do opinii Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 12 marca 2012 r. (strona 6 opinii), w której to opinii trafnie podniesione zostały m.in. następujące argumenty: „Projektodawca w ogóle nie zastanawia się nad negatywnymi skutkami zniesienia tak dużej liczby sądów zwłaszcza w sferze społecznej. Nie bierze pod uwagę ogromnego znaczenia kulturowego sądów dla społeczności lokalnych oraz faktu, że wokół nich tworzy się inteligenckie środowisko prawnicze. Likwidacja sądów jako samodzielnych jednostek spowoduje swoiste wyjałowienie miast prowincjonalnych i dalszy rozwój metropolii z Warszawą na czele oraz odpływ do tych metropolii elit prawniczych a także pozostanie w nich absolwentów uczelni prawniczych wywodzących się z tych miast. Wbrew stwierdzeniu zawartemu w uzasadnieniu projektu zniesienie tak wielu sądów (nawet w sytuacji, gdy część z nich zostanie następnie przekształcona w wydziały zamiejscowe) będzie miało wpływ na lokalne rynki pracy i rozwój regionalny (…)”.

Stowarzyszenie (w organizacji) podjęło również działania zmierzające do przygotowania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie art. 20 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Po uzyskaniu opinii konstytucyjno-prawnych, o których wspominamy powyżej i zebraniu wymaganych prawem 100 tys. podpisów - skierujemy projekt ustawy do Marszałka Sejmu RP lub zwrócimy się do klubów poselskich z prośbą o przygotowanie poselskiego projektu ustawy.

Naszym celem, co podnosiliśmy wielokrotnie, nie jest blokowanie reform wymiaru sprawiedliwości, którego trudu z wielkim zaangażowaniem podjął się Pan Minister Jarosław Gowin. Stowarzyszenie Amici Curiae (w organizacji) pragnie przyłączyć się do dyskusji na temat projektowanych zmian i proponuje Panu Ministrowi utworzenie Powiatowych Ośrodków Pomocy Prawnej, które w drodze przetargu wyłaniałyby podmioty zapewniające pomoc prawną z urzędu, w szczególności przedsądową. Naszym zdaniem ta koncepcja wpisuje się w propozycje przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, o czym wspominał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej z dnia 12 marca 2012 r. Wiceminister Sprawiedliwości Pan Michał Królikowski.

Nasze Stowarzyszenie deklaruje współpracę z Ministrem Sprawiedliwości i poparcie takich projektów jak: zmiany procedury cywilnej i karnej, czy też projektu deregulacji wielu zawodów. Nie bez przyczyny Stowarzyszenie przyjęło nazwę Amici Curiae. Wyrażamy głębokie przekonanie, że zarówno Pan Premier, Pan Minister Sprawiedliwości, jak i my jesteśmy „przyjaciółmi sądu”.

Prosimy o wyznaczenie terminu spotkania z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia w dogodnym dla Pana Premiera terminie.



za Komitet Założycielski
Stowarzyszenia Amici Curiae:
Przewodniczący - adw. Wojciech Błaszczyk 

Informacja:
Starostwo Powiatowe Lesko


 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl