• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Do³±cz do nas!

Rusza internetowe Radio ¦wistak PDF Drukuj Email
 „M³odzi na antenie – Radio ¦wistak” – pod tak± nazw± rusza projekt zwi±zany z uruchomieniem internetowego radia przez m³odzie¿ z Leska. Od 9 lutego do koñca czerwca br. trzy raz w tygodniu po 4 godziny prowadziæ bêdzie ona w³asne, autorskie audycje dziêki wsparciu finansowemu Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolno¶ci.

 
„Równaæ Szanse” to nazwa programu grantowego finansowanego przez Polsko-Amerykañsk± Fundacjê Wolno¶ci koordynowanego przez Polsk± Fundacjê Dzieci i M³odzie¿y. Po szansê otrzymania dotacji w wysoko¶ci 7000 z³ postanowi³a siêgn±æ m³odzie¿ z Leska z pomoc± Towarzystwa Mi³o¶ników Leska i Okolic. I uda³o siê. W listopadzie ubieg³ego roku z³o¿ony przez prezes Towarzystwa Mi³o¶ników Leska i Okolic – Alicjê Lewandowsk± wniosek zosta³ rozpatrzony pozytywnie, a realizowanie marzenia o w³asnej stacji radiowej m³odzie¿ rozpocznie w najbli¿sz± ¶rodê 9 lutego 2011r. Uruchomienie stacji poprzedzi³y liczne spotkania robocze oraz warsztaty dziennikarskie. Realizacja projektu koordynowana jest przez Stanis³awa Strzy¿ewskiego z portalu Bieszczady.pl, za¶ wnioskodawc± dotacji by³a prezes Towarzystwa Mi³o¶ników Leska i Okolic – Alicja Lewandowska

Autorami internetowo-radiowej ramówki bêdzie 8 m³odych osób uczêszczaj±cych do leskiego gimnazjum i liceum: Natasza Wermiñska, Marcysia Kieras, Kinga Semczak, Rafa³ Podsobiñski, Sandra Kwilman, Marcin Kwa¶ny, Kasia Lewandowska oraz Ania Lisowska. To w³a¶nie oni bêd± tworzyli radiow± ramówkê skierowan± do nastoletniego odbiorcy – swoich rówie¶ników nie tylko z Leska, czy te¿ Bieszczadów – zasiêg internetowego radia jest bowiem globalny. Jeszcze przed napisaniem wniosku, wszyscy uczestniczyli w spotkaniach organizacyjnych, podczas których ¿ywo dyskutowali nad charakterem stacji, programami i rozwi±zywaniem problemów zwi±zanych z realizacj± projektu. Dodatkowo wziêli udzia³ w dwudniowych warsztatach dziennikarskich poprowadzonych przez dziennikarkê Polskiego Radia Rzeszów – Renatê Machnik. W ramach zajêæ, m³odzi „radiowcy” zapoznali siê m.in. z podstawami prawa prasowego i etyki dziennikarskiej, poznali tajniki ró¿nych gatunków form dziennikarskich oraz podstawowej edycji d¼wiêku dla potrzeb ich internetowego projektu. Maj± te¿ za sob± wizytê w studiach Polskiego Radia Rzeszów, po których oprowadza³ je sekretarz programowy rzeszowskiej rozg³o¶ni – Roman Adamski. Podczas wizyty w rozg³o¶ni mieli te¿ okazjê byæ po raz pierwszy na ¿ywo na antenie radia z prawdziwego zdarzenia.

Sk±d nazwa radia? – Z wymy¶laniem nazwy radia by³a kupa ¶miechu – u¶miecha siê uczestnik projektu – Marcin Kwa¶ny z Leska. – Pomys³ narodzi³ siê spontanicznie, a nieraz ta pierwsza decyzja jest najlepsza. Jako m³odzi prezenterzy postaramy siê, aby nasze radio jak najbardziej przypomina³o profesjonalne rozg³o¶nie, takie jak RMF czy Radio Zet, ale bez reklam. Niestety nasze codzienne obowi±zki - szko³a oraz zajêcia pozalekcyjne - ograniczaj± czas, jaki mo¿emy po¶wiêciæ na nadawanie. Bêd± to cztery godziny audycji dziennie trzy razy w tygodniu, ale z pewno¶ci± program bêdzie bardzo interesuj±cy, bo bêdzie powstawa³ z pasj± – dodaje Marcin.

Projekt „M³odzi na antenie – Radio ¦wistak” w za³o¿eniu mia³ wyj¶æ naprzeciw pomys³om i oczekiwaniom m³odzie¿y, a nie narzucaæ z góry zakresu dzia³añ. – Program koordynowany przez Polsk± Fundacjê Dzieci i M³odzie¿y nieco ró¿ni siê od innych mikrograntowych przedsiêziêæ realizowanych w Polsce – mówi koordynator projektu – Stanis³aw Strzy¿ewski. – Bardzo czêsto wnioskodawca w pierwszej kolejno¶ci wymy¶la ogólny zarys projektu, pisze wniosek i szuka potencjalnych jego uczestników proponuj±c, a czasami wrêcz narzucaj±c im gotowe rozwi±zania. W tym przypadku realizacja projektu wygl±da zupe³nie odwrotnie. Jesieni± 2010r. przeprowadzili¶my w¶ród uczniów leskich szkó³ ankietê pytaj±c m³odzie¿, czym najbardziej siê interesuj±, co ciekawego chcieliby robiæ poza zajêciami szkolnymi i kó³kami zainteresowañ oraz czego im w nich najbardziej brakuje. Wiele  odpowiedzi wskazywa³o na dziennikarstwo, multimedia, media – radio i telewizjê. To by³ punkt wyj¶cia do przygotowania wniosku by móc spróbowaæ sprostaæ ich oczekiwaniom. M³odzie¿ rozmawia³a z nami o tym, czego poszukuje zanim jeszcze on powsta³. Nie ma te¿ chyba lepszego sposobu na wzbudzanie w m³odych osobach automotywacji pozwalaj±c im realizowaæ ciekawe i ambitne, a zarazem ich w³asne pomys³y. To oni wybrali nazwê stacji, zaprojektowali logo, ulotki i witrynê internetow± radia, przeprowadzaj± w regionie akcjê promocyjn±, czy te¿ tworz± ramówkê stacji. Zapewne najwiêkszym dla nich wyzwaniem bêdzie przygotowanie i realizacja autorskich programów. Ja jestem niejako jedynie ich „producentem”, za¶ m³odzie¿ – twórcami ca³ego radia. Moja rola ogranicza siê jedynie do pomagania w momentach, gdy tego potrzebuj±, np. przy dobraniu i konfiguracji niezbêdnego do nadawania sprzêtu – np. miksera, czy te¿ dobieraniu i przygotowaniu ca³ej oprawy d¼wiêkowej radia np. jingle. Resztê bêd± wypracowywaæ sami ucz±c siê planowania, pracy w zespole, odpowiedzialno¶ci, a tak¿e oceny w³asnej pracy. Nawet je¶li bêdzie to odbywa³o siê na zasadzie prób i b³êdów,  na antenie bêd± zdarza³y siê wpadki, a prowadz±cym bêd± siê zdarza³y chwile zw±tpienia, to bêdzie dla nich najlepsza forma nauki. Bardzo intryguje mnie to, w jaki sposób bêd± ewoluowa³y ich programy, oraz jak poradz± sobie z tym, ¿e ich praca bêdzie non stop oceniana – zapewne czasami krytycznie – przez s³uchaczy. Szkoda tylko, ¿e tego typu projekty nie zapewniaj± ¶rodków na ich kontynuacjê. Projekt bowiem musi byæ przeprowadzony i rozliczony do koñca czerwca 2011r. Szkoda, aby przygoda m³odzie¿y nagle siê zakoñczy³a, a sprzêt kurzy³ siê na pó³kach  – mówi Strzy¿ewski.

W¶ród internetowych audycji nadawanych z Leska znajd± siê zarówno listy przebojów z najnowszymi hitami, jak i k±cik muzyki alternatywnej, a tak¿e audycja podró¿nicza. To bêdzie radio tworzone przez m³odzie¿ dla m³odzie¿y. Twórcy „Radia ¦wistak” bêd± starali siê poruszaæ na antenie aktualne w¶ród nastolatków problemy i omawiaæ ich sukcesy. W studiu bêd± pojawiali siê zaproszeni go¶cie (m.in. zespó³ To³haje z ma³± niespodziank±). W planach maj± równie¿ zrealizowanie radiowego materia³u w terenie, a byæ mo¿e równie¿ produkcjê w³asnego, radiowego s³uchowiska. Wszystkie utwory emitowane na antenie bêd± pochodzi³y z legalnie zakupionych p³yt, a playlisty – podobnie jak w profesjonalnych rozg³o¶niach – bêd± zg³aszane do ZAIKSu.

Radia ¦wistak bêdzie mo¿na s³uchaæ w strumieniowej technologii Shoutcast za pomoc± popularnych odtwarzaczy komputerowych (np. Winamp, VLC player, Windows Media Player, iTunes itp.). Audycje bêd± nadawane trzy razy w tygodniu (poniedzia³ek, ¶roda, pi±tek) do koñca czerwca w godzinach od 16.00 do 20.00 i bêdzie mog³o ich s³uchaæ ³±cznie maksymalnie 50 osób. Pierwsza audycja zostanie wyemitowana w ¶rodê 9 lutego od godz. 16.00. M³odzie¿ z Leska zaprasza do – jak to okre¶la – wspólnego, radiowego „¶wistakowania” na oficjalnej stronie projektu: http://radioswistak.pl . Prosz± jednocze¶nie o mi³±, konstruktywn± krytykê, która pomo¿e im ulepszaæ ich w³asne audycje, a jednocze¶nie zdobywaæ wiedzê i nowe umiejêtno¶ci.

Projekt „M³odzi na antenie – Radio ¦wistak” realizowany jest ze ¶rodków Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolno¶ci w ramach programu „Równaæ Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i M³odzie¿y. Patronat medialny nad projektem objêli Polskie Radio Rzeszów oraz portal Bieszczady.pl

Informacja:
Koordynator projektu Stanis³aw Strzy¿ewski


Skomentuj to na Forum Dyskusyjnym

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy zamieszczanych przez u¿ytkowników. Osoby zamieszczaj±ce wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mog± ponie¶æ z tego tytu³u odpowiedzialno¶æ karn± lub cywiln±.

 

 

» Wy¶lij komentarz
Tylko zalogowani u¿ytkownicy mog± dodawaæ komentarze.
Zaloguj siê lub zarejestruj.
» 2 Komentarze
2Komentarz
z wtorek, 22 luty 2011 09:56przez Mieszkanka
Dobrze,¿e s± tacy, którzy chc± dzia³aæ. I oby wysz³o im, jak najlepiej !!!  
Przez takich, jak Ty, m³odzi siê zniechêcaj±...Dajcie im szansê! Marudzicie, ¿e nic siê nie dzieje, a jak ju¿ kto¶ co¶ fajnego chce zrobiæ, to te¿ ¼le ! Wcale siê nie dziwiê, ¿e potem brakuje ludzi zaanga¿owanych w dzia³ania dla miasta i ¿e wyje¿d¿aj±. Gdyby kto¶ ich wspar³ albo chocia¿ nie zniechêca³ ich przez ca³y czas, mog³oby to miasto wygl±daæ zupe³nie inaczej. Ale skoro Wam tak lepiej.... ;/
1"Lesko"
z poniedziaÅ‚ek, 21 luty 2011 10:12przez Mo³ody1
Lesko - miasto nieokie³znanego zapa³u - szkoda tylko, ¿e wszystko jest na krótk± metê, a napaleñcy z u¶miechami od ucha do ucha \\\"furaj±\\\" siê przez 10 minut s³awy...
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
 
Archiwalna Wypowied¼ Starosty
Marek Pañko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kana³ < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomo¶ci


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedzi³o nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl