• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Spokojne miejsce przy wigilijnym stole czaka PDF Drukuj Email
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie, skierowane przeciwko członkom rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące ból i cierpienie.  Najczęściej mamy do czynienia z przemocą fizyczną, ekonomiczną, seksualną, psychiczną, a w niej: słowną, intelektualną, emocjonalną (zaniedbanie, porzucenie emocjonalne) ostatnio zdefiniowano też cyberprzemoc.

W ferworze świątecznej krzątaniny, może spotykamy ich na swojej drodze, ale czy potrafimy pomóc? Przemoc nigdy nie kończy się sama. Ktoś musi powiedzieć STOP, to trudne. Modne ubrane dziecko, posiadające drogie zabawki i wyszukane rozrywki tęskni tak naprawdę za miłością ze strony zabieganych i zapracowanych rodziców. Kobieta, która ma znać swoje miejsce – jak mówi jej partner - znosi szarpanie, policzkowanie, ciągłe krytykowanie, wyśmiewanie poglądów, izolowanie, patologiczną zazdrość czy odbieranie zarobionych pieniędzy, bo martwi się co powiedzą ludzie lub cierpi w imię dobra dzieci. Starszy pan, którego wnuczka i córka duszą poduszą, bo ten nie chce się zgodzić na zameldowanie we własnym domu narzeczonego wnuczki… Osoba niepełnosprawna, która nie dostaje należytej opieki i leży całymi dniami zaniedbana. Wszystko to przykłady tych, którzy ze świąt się nie cieszą, bo wiedzą, że jeszcze mocniej odczują swój ból i cierpienie. Media pokazują nam roześmiane buzie, które cieszą się kolejnych prezentów, choinek czy dzwonków. A gdzieś, całkiem blisko – często tuż za ścianą ktoś cierpi, bo jest krzywdzony i czuje się samotny i opuszczony. Największym cudem, którzy możemy sami sprawić pokrzywdzonej osobie jest -  gdy dochodzi do przemocy - wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc, jak korzystać ze wsparcia różnych instytucji i organizacji.
Wszystkich szukających pomocy i wsparcia – zarówno osoby doświadczające przemocy jaki i świadków przemocy zaprasza Specjalistyczny

Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie SOS w Lesku, który całodobowo,
całorocznie, bezpłatnie i bez skierowania oferuje:


•    pomoc psychologiczną, w grupie i kontakcie indywidualnym,
•    pomoc prawną, w tym pisanie pozwów, wniosków,
•    pomoc socjalną,
•    pomoc socjoterapeutyczną dla dzieci,
•    pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych,
•    schronienie w bezpłatnym hostelu do trzech miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach dłużej.

Kontakt: 013 492 72 53, 66 33 2 7000 lub: sos@starostwolesko.home.pl


Uwierz, że można przerwać przemoc. To nie Ty masz się wstydzić i urywać, to sprawca jest winien – nie Ty! Pamiętaj o tym.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ponad dwie piąte (42 proc.) Polaków zamieszkuje lub zamieszkiwało w gospodarstwie domowym, w którym dochodziło do przemocy (byli ofiarą przemocy, jej sprawcą lub świadkiem stosowania jej wobec innego członka rodziny). Doświadczenie przemocy w rodzinie wpływa na jej stosowanie wobec członków rodziny - 13 proc. Polaków to jednocześnie ofiary i sprawcy przemocy.
Z badan wynika także, że wciąż pokutuje w społeczeństwie przekonanie, że ofiary przemocy akceptują swoją sytuację (49 proc.), co może wpływać na obojętność wobec przypadków przemocy w rodzinie obserwowanych w otoczeniu. Częste jest zrzucanie na ofiary odpowiedzialności za doświadczoną przemoc - co czwarty respondent sądzi, że sprawca zaprzestanie przemocy, gdy nie będzie prowokowany (24 proc.)
O przemocy psychicznej wspomina również raport Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat krzywdzenia dzieci w Polsce, opracowany w 2008 roku w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Wynika z niego, że w domu co jedenastego badanego dochodzi do przemocy psychicznej wobec dzieci. Spośród badanych, którzy przyznali się do znęcania się psychicznego nad dziećmi, 34 proc. wskazało, że najczęściej robili to, gdy dzieci miały od 7 do 10 lat. Jedna piąta sprawców dręczyła emocjonalnie dzieci w wieku 11–15 lat. Ponad jedna trzecia rodziców, którzy stosują przemoc psychiczną, sama doświadczała jej w dzieciństwie od własnych rodziców.

 

Informacja nadesłana:
http://www.lesko.sos.pl/

Skomentuj to na Forum Dyskusyjnym

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.


 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl