• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Powiat leski  Krainą Szybowisk. Uchwała powiatu PDF Drukuj Email
 Od 18 grudnia 2017 roku powiat leski to Kraina Szybowisk. Rada podjęła uchwałę o promocji szybownictwa na tym terenie. Nazwa nawiązuje do chlubnych tradycji szybowniczych na tym obszarze. 

 W uzasadnieniu podjętej uchwały powołano się m.in na wieloletnie tradycje szybownicze na tym terenie, które do dziś promują regionalną awiację ogółem, a co za tym idzie lotniczy region. To powiat, który odwiedzają szybownicy i turyści z całego świata.

W latach 30. XX wieku Politechnika Lwowska i Aeroklub Lwowski w Bezmiechowej uruchomiły szkołę szybowcową. Rosnące zainteresowanie szybownictwem na tym terenie sprawiły, że również wojskowo założyło w pobliskiej Ustjanowej  taką szkołę.

W latach 1931-1939 w Ustjanowej znajdowało się największe szybowisko międzywojennej Polski. Korzystała z niego wojskowa szkoła pilotażu. Były tu 54 stanowiska startowe i stacjonowało około 770 szybowców. Miesięcznie szkolono kilkuset pilotów. Podczas wojny – nieużytkowane. Zlikwidowane w 1945 r.

Po czasach przestoju, w 1990 roku szybownictwo powróciło na te tereny. Aktualnie działają szybowiska w Bezmiechowej, Weremieniu i Żernicy. Są to tereny unikatowe zarówno pod względem możliwości szybowniczych jak i turystycznych. Uchwała to deklaracja władz powiatu o promowaniu i wspieraniu tej części lotnictwa na podległym terenie.   

Określenie Kraina Szybowisk odwołuje się do publikacji pt. „Powiat leski. Kraina Szybowisk” wydanej w 1930 roku przez ówczesne wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji we współpracy z Ligą Popierania Turystyki.
Powiat leski. Kraina Szybowisk.

 


 fot. arch. bloga
http://lotniczepodkarpackie.pl


 

 Informacja:
http://lotniczepodkarpackie.pl

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

  REKLAMA:

REKLAMA:

Miejsce na twoją reklamę KONTAKT

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl