• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu PDF Drukuj Email
 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

 

 

 

W związku z tegorocznymi IX już obchodami tego święta wiele miast na Podkarpaciu organizuje spotkania, koncerty związane z tą tematyką. Patronat nad podkarpackimi obchodami, które trwają od 23-27 stycznia objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Organizatorzy leskich obchodów a są nimi m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Lesko, Starosta Powiatu Leskiego, Bieszczadzkie Forum Europejskie, IPN o/Rzeszów, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Historii i Kultury Żydów postanowili zaprosić p. Romualda Zwonarza syna Józefa i Franciszki Zwonarz, którzy za swoją bohaterską postawę otrzymali Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – najwyższe odznaczenie cywilne.
Spotkanie odbyło się 26 stycznia w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Obecna na nim była Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pani Barbara Jankiewicz. Otworzyła je dyrektor BDK Bożena Czuryk, która przywitała wszystkich obecnych i naświetliła podłoże obchodów tego wyjątkowego święta oraz nawiązała do historii naszego miasta.
Kolejno głos zabrał p. Romuald Zwonarz, opowiadał o historii swojego ojca, który z narażeniem swojego życia przechowywał rodzinę żydowską. W 2013 r. ukazała się książka Gorzka wolność-wspomnienia ocalonej z Holocaustu napisana przez Jaffę Wallach a wydana w polskiej wersji przez IPN. Autorka opisuje w niej swoje przeżycia kiedy była ukrywana przez p. Zwonarza. Książka została zredagowana i opracowana przez p. Elżbietę Rączy.
Następnie krótką prelekcję na temat Jad Waszem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, który mieści się w Izraelu i jest poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset.
Głos zabrał też p. Pałasz z Olszanicy przybliżając historię żydowskich rodzin pomordowanych na tamtych terenach.
Na koniec dyrektor BDK podziękowała zarówno prelegentom jak i zebranym za udział w spotkaniu.

 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ 

 

 

informacja: Bdk Lesko

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:

 

REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl