• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Spotkanie bibliotekarzy - warsztaty kamishibai w leskiej bibliotece PDF Drukuj Email
 Bibliotekarze z 17 bibliotek publicznych z powiatu leskiego mieli przyjemność 6 kwietnia 2016 r. przenieść się do kraju kwitnącej wiśni czyli Japonii i poznać wywodzący się stamtąd teatrzyk obrazkowy zwany kamishibai. Warsztaty przeprowadziła Zofia Piątkowska-Wolska z wydawnictwa Tibum.

 

 

 

 

 

 

 Czym jest, skąd wywodzi się kamishibai i dlaczego dziś na całym świecie sięgają po niego osoby, którym bliski jest rozwój czytelnictwa?

Kamishibai pochodzi od dwóch japońskich słów: kami - papier, shibai - sztuka. Jest to technika opowiadania i czytania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Wydawałoby się, że nie jest to nic szczególnego. Ot, kolejny drewniany teatrzyk. Ale tak nie jest. Ta mała „magiczna skrzynka” pozwala na aktywizację słuchaczy, którzy jak zahipnotyzowani wpatrują się w poszczególne plansze. Duże zadanie stoi przed czytającym, oprócz czytania zadaje pytania, rozmawia, zmusza do wspólnej zabawy. Można pójść dalej w zastosowaniu kamishibai tworząc własne bajki lub adaptować dowolne utwory. Kamishibai rozwija wyobraźnię, bawi i uczy.


Początki kamishibai sięgają XII wieku. Wówczas to w buddyjskich świątyniach mnisi, za pomocą zwijanych rulonów z historiami obrazkowymi, przekazywali umoralniające opowieści niepiśmiennej publiczności. Po wiekach uśpienia kamishibai pojawia się ponownie na początku XX wieku. Wraz z nadejściem filmu dźwiękowego spektakle małego teatrzyku stają się alternatywą dla ubogiej publiczności.


Dla świata zachodu kamishibai odkryła w latach 70. XX wieku  Édith Montelle - bibliotekarka, propagatorka sztuki opowiadania.


Dzięki spotkaniu w leskiej bibliotece, metoda kamishibai ma szansę zaistnieć w naszych placówkach. Zostały do niej także zachęcone nauczycielki pracujące w przedszkolach w Manastercu i Bezmiechowej Dolnej, podległych Fundacji „Elementarz”.

 

Galeria zdjęć >>> Link

 

 

informacja: Starostwo Powiatowe Lesko

  

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:

 
 

REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj > 
 
      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl