• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

W marcu czeka nas zaćmienie Słońca PDF Drukuj Email
 W piątek, 20 marca czeka nas zaćmienie Słońca – zależnie od położenia, może ono być widziane jako częściowe lub całkowite. Europa zostanie pogrążona w częściowej ciemności, w Polsce "zgaśnie" ok. 75 proc. Słońca.

 

Niegdyś tak tajemnicze zjawisko zaćmienia Słońca, już dawno odarte zostało z nimbu niesamowitości, ale wciąż przyciąga rzesze obserwatorów chcących być świadkami "gasnącego" słonecznego blasku.
Przypomnijmy, że zaćmienia Słońca pojawiają się, gdy Księżyc staje na drodze pomiędzy Ziemią i Słońcem. Gdyby orbita Księżyca była idealnie powiązana z orbitą Ziemi, mielibyśmy takie zaćmienie co miesiąc wzdłuż ziemskiego równika. Jednak nasze orbity są odrobinę "niekompatybilne", stąd niecykliczność tego zjawiska. Ale..., dzięki temu zaćmienie pojawia się w różnych miejscach planety i każdy ma szansę je ujrzeć.
W marcu obserwacja całkowitego zaćmienia też będzie trudna, bo jedyne zamieszkane miejsca, które ujrzą jak Księżyc blokuje całe Słońce będą na wyspie Faroe (jedna z Wysp Owczych) i Svalbard (archipelag w Arktyce). Mimo tak trudno dostępnych miejsc można z dużym prawdopodobieństwem sądzić, że większość tamtejszych hoteli, kwater i turystycznych rejsów została już wyprzedana.
Ale, na szczęście dla nas, częściowe zaćmienia są widoczne w większości miejsc i tym razem w całej Europie i dużych częściach Afryki i Azji. Na przykład część Szkocji będzie miała szansę ujrzeć jak "znika" aż 94 proc. Słońca. W Polsce również zaćmienie będzie wyraźnie zauważalne, bo wyniesie około 75 proc., przy czym mieszkańcy  Krakowa ujrzą 70 proc. przysłonięcia Słońca, a szczecinianie - 79 proc.
Europa, a zatem i Polska będzie miała szansę ujrzeć kolejne kompletne zaćmienie dopiero w 2026 roku, więc lepiej przygotować okulary przeciwsłoneczne, okopcone szkiełka, lornetki, lunety i co kto ma, by jak najdokładniej przyjrzeć się temu kosmicznemu wydarzeniu.

(md)

Źródło: IFLS

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl