• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Dokarmiajmy ptaki - ale mądrze PDF Drukuj Email
 Kiedy nadchodzą mrozy, wielu z nas zaczyna dokarmiać pozostające na zimę ptaki. Pamiętajmy o tym, by ta pomoc nie szkodziła naszym pierzastym "podopiecznym".

 

 

 
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków apeluje co roku do osób dokarmiających ptaki, aby robiły to mądrze, ze świadomością, że nie każdy pokarm nadaje się do tego celu.
Pieczywo i inne pokarmy z solą i przyprawami szkodzą ptakom!

Zaczynając dokarmianie, na początku wyłóżmy niewielką ilość pożywienia, ponieważ przed nadejściem mrozu i opadów śniegu ptaki są w stanie same znaleźć wystarczająco dużo odpowiedniego pokarmu naturalnego lub przemieszczają się w jego poszukiwaniu na większe odległości. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków.
Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki.

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają ze słoniny. Dokarmiając ptaki słoniną pamiętajmy, aby nie była ona solona (sól jest b. szkodliwa dla ptaków), a także by regularnie, co ok. 2 tygodnie, wymieniać ją na świeżą.
Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków.
Sikory i dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe.
Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów: kosa i kwiczoła.
Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi. Ptaki wodne jedzą też ziarna zbóż, płatki i kasze.

Pamiętajmy, że chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę i nie może być mokry ani spleśniały. Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych.
Ptaki, które będą żywić się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek – mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność ptaka na choroby.

I BARDZO WAŻNE! Jeśli już zaczynamy dokarmianie - należy robić to regularnie, bo ptaki szybko przyzwyczajają się, że w danym miejscu jest dla nich karma.
Powinniśmy dbać o stałą dostępność pokarmu, szczególnie w czasie silnych mrozów i dużych opadów śniegu. Nie pozwólmy zatem, by ptaki zamarzły czekając na jedzenie.

(md)

Źródło: OTOP

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl