• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Zarekwirowano dziecięce zawieszki z niebezpiecznymi ftalanami PDF Drukuj Email

 Badania laboratorium Izby Celnej w Przemyślu potwierdziły, że zatrzymane podczas kontroli celnej zawieszki, będące częścią zestawów do wyplatania bransoletek, zawierają niebezpieczne ftalany. W badanych próbkach ich zawartość przekroczyła aż 120 razy dopuszczalną normę.

 

 

 
300 zestawów do robienia bransoletek gumowych zostało zgłoszonych do odprawy celnej w Oddziale Celnym w Rzeszowie początkiem października br. Służba Celna przywiązuje dużą uwagę do bezpieczeństwa produktu, który ma być dopuszczony do obrotu, dlatego też, funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się pochodzącym z Chin zabawkom. Celnicy pobrali próbki i wysłali je do badań laboratoryjnych, pod kątem zawartości niebezpiecznych substancji.

Badania  laboratoryjne przemyskiej Izby Celnej wykazały, że wątpliwości funkcjonariuszy przyjmujących zgłoszenie celne okazały się słuszne. W zawieszkach, będących częścią większych zestawów, analitycy Służby Celnej stwierdzili, że dopuszczalna norma ftalanu di-2-etyloheksylu (DEHP) została przekroczona 120 razy.

Służba Celna powiadomiła Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie o imporcie zabawek zawierających szkodliwą substancję. Mając na względzie wyniki badań przeprowadzonych przez Służbę Celną, Powiatowy Inspektor Sanitarny  uznał, że produkt nie może być wprowadzony do obrotu.

Z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa Służba Celna powiadomiła również Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie o próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia ludzkiego.

Zawieszki zgłoszone zostały do odprawy wraz z całym zestawem do robienia bransoletek gumowych.
Dzięki badaniom laboratoryjnym niebezpieczne akcesoria nie trafią do dzieci

Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, mogą być obecne w niewielkich ilościach w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając im m.in. elastyczność i plastyczność. Ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 proc. masy zabawki.
Na ich szkodliwe działanie wrażliwe są kobiety w ciąży, noworodki i małe dzieci. Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci z uwagi na ich wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności na rozrodczość.
Badania wskazywały również, że DEHP ma związek  m.in. z niską wagą urodzeniową, autyzmem oraz hamowaniem produkcji testosteronu.


(md)

Źródło: IC Przemyśl

 


 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl