• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014: Jesteśmy coraz bardziej zainteresowani wyborami? PDF Drukuj Email
 Wybory samorządowe coraz bliżej. Jak wynika z badań CBOS, Polacy są coraz bardziej zainteresowani udziałem w tych wyborach. Wciąż jednak liczba potencjalnych kandydatów nie jest wysoka. Czy będziemy mieli na kogo głosować?

 

 
Tylko do 7 października można zgłaszać kandydatów do rad gminy i powiatu oraz do sejmiku województwa. W bazie Państwowej Komisji Wyborczej  1 października zarejestrowanych było tylko 4500 kandydatów i kandydatek.
Z najnowszych badań CBOS wynika, że Polki i Polacy się zainteresowani wyborami samorządowymi. 44% respondentów zadeklarowało, że nadchodzące głosowanie raczej ich interesuje, a 18%, że interesuje ich bardzo, czyli większość z nas planuje iść na wybory.
Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika jednak, że do tej pory (1.10.) w bazie kandydatów zarejestrowanych jest tylko 4500 kandydatów. W Polsce jest około 2500 gmin (w każdej z rad gminy zasiada przynajmniej 15 radnych), 380 powiatów (przynajmniej 15 radnych w radzie) i 16 województw (przynajmniej 30 radnych w sejmiku).
Jak widać z tych zestawień, brakuje chętnych do lokalnej aktywności, albo komitety wyborcze będą zgłaszać kandydatów w ostatniej chwili, co też świadczy o tym, że przy okazji tych wyborów nie jest łatwo skompletować listy wyborcze.

Liczba kandydatów na radnych i radne od kilku lat jest zbyt niska. Liczba radnych obejmujących urząd bez głosowania (brak konkurentów/konkurentek) w 2002 roku wyniosła 323, a w 2010 aż 1180!

Zostało jeszcze 5 dni, aby rejestrować kandydatów. Komitety wyborcze mogą zgłaszać listy radnych do 7 października 2014 roku. Warto podkreślić, że wystarczy tylko 25 podpisów, by zgłosić kandydata na radną/radnego w gminie.

To smutna konstatacja po już dosyć długim okresie budowy samorządności w Polsce. Wbrew pozorom, wcale nie garniemy się do rządzenia na własnym podwórku. Łatwiej przychodzi nam narzekanie na tych "innych", którzy źle rządzą, podejmują nietrafne decyzje, są skorumpowani...
A to przecież my, mieszkańcy naszych małych ojczyzn najlepiej wiemy, co jest dla nas ważne. Dlaczego zatem nie wziąć spraw we własne ręce i kandydować do władz lokalnych?

Władze gminy decydują o tak ważnych sprawach jak:
- przychodnie zdrowia
- szkoły podstawowe i gimnazja
- pomoc społeczna
- sieć wodno-kanalizacyjna
- chodniki, oświetlenie ulic, lokalne drogi
- parki
- komunikacja publiczna
- wysypiska śmieci
- biblioteki, domy kultury
- boiska
- straż miejska i bezpieczeństwo publiczne

Jak widać, możemy mieć wpływ na sporą część życia naszego miasta.

(md)

Źródło: PKW, CBOS

 

 

 


 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT

 



 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl