• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Do³±cz do nas!

Sprawa leskiego liceum. Ods³ona druga - PIENI¡DZE, czyli... po co to wszystko by³o? PDF Drukuj Email
 Drugim z g³ównych zarzutów, jakie pojawi³y siê ze strony Zarz±du Powiatu wobec dyrektora Bernarda Barana by³y domniemane uchybienia w prowadzeniu gospodarki finansowej szko³y, co mia³o skutkowaæ uszczupleniem bud¿etu powiatu za rok 2013/2014 o 24 tys. z³. Sk±d taki zarzut?
 
Poniewa¿ w obecnej sytuacji szkolnictwa ³atwo go postawiæ i trudno z niego wybrn±æ, a nawet wyja¶niæ o co w tym wszystkim chodzi. Co wiêcej - taki zarzut mo¿e dotyczyæ tak naprawdê wiêkszo¶ci szkó³ ponadgimnazjalnych.
 
Trudna sztuka kompromisu

Ten kulawy system ³atania "dziur" w szkolnym grafiku to wyzwanie dla ka¿dego dyrektora szko³y ponadgimnazjalnej. Ze wzglêdu na krótszy okres nauki klas maturalnych (a¿ o 6 - 7 tygodni), dyrektorzy g³owi± siê co roku nad zapewnieniem odpowiedniej liczby godzin pracy nauczycielom, których uczniowie (ze wzglêdu na przygotowanie do matury) ju¿ do szko³y nie uczêszczaj±.
Samorz±dy dobrze wiedz± o tych trudno¶ciach i zwi±zanych z nimi wyzwaniach. Dyrektor Baran, jak wielu innych dyrektorów szkó³, musia³ co roku z takiego zadania siê wywi±zywaæ i uzyskaæ akceptacjê dla swoich dzia³añ ze strony samorz±du. Bernard Baran takie akceptacje ka¿dorazowo otrzymywa³, poniewa¿ ka¿dy arkusz organizacyjny szko³y - równie¿ i ten z roku 2013/2014 - musia³ zatwierdziæ, ju¿ we wrze¶niu, starosta.
Mówi±c inaczej: we wrze¶niu ustalany by³ grafik na dany rok szkolny, gdzie okre¶lano minimalny wymiar godzin z ka¿dego przedmiotu. I ten plan musia³ zostaæ zrealizowany, bo wi±za³ siê z wyp³aceniem nauczycielom wynagrodzeñ. Musia³ równie¿ uwzglêdniaæ, ¿e roczne zajêcia w klasach trzecich koñcz± siê 6 - 7 tygodni wcze¶niej ni¿ w pozosta³ych. Mimo tego, nauczyciele winni "wyrobiæ" minimalne tygodniowe pensum godzin. Taki plan zatwierdza³o starostwo i zadaniem w³adz szko³y by³o do³o¿enie wszelkich starañ, by za³o¿one plany zosta³y zrealizowane.
Ale... we wrze¶niu nie sposób przewidzieæ liczby absencji chorobowych i urlopów okoliczno¶ciowych, które daj± dyrektorom mo¿liwo¶æ przydzielania zastêpstw. Teoretycznie, gdyby ¿aden z nauczycieli nie zachorowa³, nie korzysta³ z urlopu okoliczno¶ciowego, za³o¿enia zawarte w arkuszach organizacyjnych by³yby po prostu nie do zrealizowania.
Jakby tego by³o ma³o, skalê trudno¶ci winduje fakt, ¿e zgodnie z prawem, przy organizacji dora¼nych zastêpstw, dyrektor szko³y musi wzi±æ pod uwagê, ¿e mog± je realizowaæ tylko nauczyciele tych samych przedmiotów (czyli - nie mo¿na na lekcje fizyki wys³aæ "na zastêpstwo" np. polonisty...).

Niedoskona³y system

Ojcowie reformy z 2005 roku chyba nie zaprz±tali sobie zbytnio g³ów tym zagadnieniem, do¶æ powiedzieæ, ¿e sprawa zapewnienia odpowiedniej liczby godzin pracy i zastêpstw istnieje od chwili wprowadzenia tej reformy.  Ró¿ne sytuacje pojawiaj±ce siê w ci±gu roku powoduj±, ¿e nie sposób jest dora¼nymi zastêpstwami nadrobiæ brakuj±ce godziny. Dyrektorom szkó³ pozostaje tylko do³o¿yæ wszelkich starañ, by problem ten zminimalizowaæ.
Tak by³o równie¿ w przypadku leskiego liceum. Starostwo wiedzia³o zatem, ¿e tego rodzaju problemy istniej± ju¿ od kilku lat. Co wa¿niejsze - nie jest to bol±czka tylko leskiego liceum i wcale nie wypada ono gorzej od innych tego rodzaju szkó³, wrêcz przeciwnie, skala jego "grafikowych" problemów jest stosunkowo niedu¿a.
Sk±d zatem ca³a sprawa?
Warto spojrzeæ na daty.
10 grudnia ub. roku odby³a siê kontrola dzia³añ dyrektora Barana, wynikaj±ca z oceny pracy dyrektora szko³y, a po niej - 19 marca br. - kontrola dora¼na z zakresu przestrzegania uchwa³y nr III/19/2002 Rady Powiatu Leskiego w sprawie zasad rozliczania obowi±zkowego wymiaru godzin zajêæ nauczycieli, dla których plan zajêæ jest ró¿ny w poszczególnych okresach roku.
Obie kontrole koñcz± siê pozytywnymi wnioskami.
W styczniu 2014 r. dyr. Baran uzyska³ od Starosty wyró¿niaj±c± ocenê swojej pracy (Karta oceny pracy z dnia 16 stycznia 2014 r.). Ocena ta zosta³a wystawiona na podstawie m.in. wysokich ocen Podkarpackiego Kuratora O¶wiaty. W ocenie tej wymieniane s± dzia³ania dyrektora szko³y. Znalaz³o siê tam równie¿ odniesienie do spraw finansowych: "Pan Dyrektor Baran prawid³owo dysponuje ¶rodkami pieniê¿nymi okre¶lonymi w planie finansowym placówki. W swoich dzia³aniach cechuje siê dba³o¶ci± o finanse publiczne, przestrzega legalno¶ci i rzetelno¶ci".
Jeszcze ciekawiej wygl±da pismo Starosty leskiego wystosowane do dyrektora Barana w dniu 24 marca 2014 roku, czyli ju¿ po drugiej kontroli. W pi¶mie tym pojawi³o siê takie stwierdzenie: "Uprzejmie proszê równie¿ o ujêcie Pana osoby na stanowisku dyrektora ze zni¿k± pensum wynikaj±c± z zapisów uchwa³y”... (...).
Ale w kwietniu br. pojawia siê feralna sprawa klasyfikacji maturalnej, wystawionych ocen niedostatecznych, czyli "afera" z niektórymi rodzicami. Od tego momentu zaczynaj± dziaæ siê rzeczy zaskakuj±ce i skrajnie niekorzystne dla dyrektora Barana.
Kontrolom z Kuratorium towarzyszy kolejna kontrola - z dnia 8 lipca - sprawdzaj±ca to, co ju¿ by³o sprawdzane 19 marca (wtedy ocena dzia³añ dyrektora by³a pozytywna). Tym razem jednak efektem kontroli by³o na³o¿enie na dyrektora Barana kary w postaci nagany. Znamienna jest te¿ data wystawienia nagany - 17 lipca br. - na dzieñ przed zebraniem Zarz±du Powiatu, na którym podjêto uchwa³ê o powierzeniu stanowiska dyrektora liceum Panu Wojciechowi Wyrozumskiemu.
Tempo tych dzia³añ by³o i¶cie ekspresowe. Dyrektor Baran, po otrzymanej naganie (17 lipca), dzieñ pó¼niej rano - tu¿ przed posiedzeniem Zarz±du Powiatu - wniós³ sprzeciw wobec na³o¿onej na niego kary. Zarz±d Powiatu nie tylko, ¿e nie uwzglêdni³ jego sprzeciwu, ale opublikowa³ w aktualno¶ciach na swojej stronie internetowej informacjê, ¿e powodem nieprzed³u¿enia kadencji dyr. Barana by³y m.in.  uchybienia w prowadzeniu gospodarki finansowej szko³y.

Prawo jedno dla wszystkich

Jak wielka by³a determinacja, by odwo³aæ z funkcji dyr. Barana niech ¶wiadczy fakt, ¿e cz³onkowie Zarz±du Powiatu podejmuj±c uchwa³ê o powo³aniu innej osoby na stanowisko p.o. dyrektora leskiego liceum z pewno¶ci± zdawali sobie sprawê, ¿e sami ³ami± prawo...
Przepisy stanowi± bowiem, ¿e - w sytuacji, gdy nie jest og³aszany konkurs na stanowisko dyrektora szko³y - jego obowi±zki mo¿e podj±æ TYLKO osoba zatrudniona w danej szkole (w tym przypadku w liceum) jako nauczyciel. Tymczasem Pan Wyrozumski nie by³ i nie jest nauczycielem leskiego liceum.
Niedopatrzenie? Zarz±d Powiatu niebawem, 29 sierpnia, uchyli³ w³asn± uchwa³ê w sprawie powierzenia pe³nienia obowi±zków dyrektora LO w Lesku Wojciechowi Wyrozumskiemu, ale ju¿ 1 wrze¶nia ten sam organ podj±³ kolejn± uchwa³ê o  powierzeniu funkcji dyrektora LO w Lesku... Panu Wojciechowi Wyrozumskiemu.

A w³a¶ciwie po co to wszystko?

Starosta leski dosyæ karko³omnie t³umacz±c decyzje Zarz±du Powiatu wskazywa³, ¿e uchylaj±c w³asn± uchwa³ê Zarz±d Powiatu liczy³ na to, ¿e dyrektor Baran zatrudni w liceum Pana Wyrozumskiego (sic!), aby go zast±pi³ zgodnie z prawem, ale widocznie nie zrobi³ tego w obawie o swoje stanowisko (!).
Warto tu przypomnieæ, ¿e to Zarz±d nie przed³u¿y³ kadencji dyrektora Barana i to, czy zatrudni³by on  kogokolwiek czy nie, nie mia³o ju¿ znaczenia dla pe³nienia przez niego tej funkcji w leskim liceum.
Skoro te¿ wiadomo ju¿ by³o, ¿e nie obejdzie siê bez konkursu na stanowisko dyrektora LO, to czy¿ nie bezpieczniej prawnie i wygodniej by³oby po prostu wybraæ na p.o. dyrektora (na krótki czas do konkursu) jednego z ju¿ zatrudnionych nauczycieli liceum???
Na takie dzia³ania w³adz powiatowych zareagowali nauczyciele leskiego liceum, którzy 5 wrze¶nia skierowali do Wojewody Podkarpackiego pismo dotycz±ce ponownego, niezgodnego z prawem powierzenia obowi±zków dyrektora Wojciechowi Wyrozumskiemu, co - ich zdaniem - wyczerpuje znamiona czynu okre¶lanego terminem uporczywego ³amania prawa.
W reakcji na pismo nauczycieli, ju¿ 8 wrze¶nia w Urzêdzie Wojewódzkim zosta³o wszczête postêpowanie zmierzaj±ce do stwierdzenia niewa¿no¶ci uchwa³y nr 151.322.2014 Zarz±du Powiatu w Lesku z 1 wrze¶nia 2014 r. w sprawie powierzenia pe³nienia obowi±zków dyrektora Liceum Ogólnokszta³c±cego w Lesku Panu Wojciechowi Wyrozumskiemu z powodu naruszenia art. 36 a ust.1., 2 i 5 ustawy z dnia 7 wrze¶nia 1991 r. o systemie o¶wiaty w zwi±zku z art. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
Wobec zaistnia³ej sytuacji, 11 wrze¶nia Zarz±d Powiatu og³osi³ konkurs na stanowisko dyrektora LO w Lesku, a Starosta leski informowa³, ¿e nie zamierza toczyæ sporu prawnego z Wojewod± Podkarpackim.
Za puentê tej historii niech pos³u¿y informacja o przebiegu sprawy w S±dzie Pracy, gdzie dyrektor Baran chcia³ dochodziæ swoich praw i odwo³ywa³ siê od na³o¿onej na niego kary. Kiedy z³o¿y³ wymagane akta osobowe, Starosta leski pismem z dnia 27 sierpnia br. UCHYLI£ w³asn± decyzjê o na³o¿eniu na dyr. Barana kary nagany i okre¶li³ j± jako "NIEBY£¡"...
Czyli, w³a¶ciwie..., problemu ju¿ nie ma, karê uznano za "nieby³±". Tylko siê cieszyæ...
Ale, niestety, nim sprawa ta znalaz³a swój fina³ w s±dzie pracy, ju¿ trafi³a - podsycana - do mediów. Zaczê³a ¿yæ w³asnym ¿yciem, a tymczasem decyzje zmienia³y siê jak w kalejdoskopie.
Trochê nam siê w tym wszystkim zgubi³ cz³owiek i zwyk³a, ludzka przyzwoito¶æ...

S³owo potrafi wiele, a s³owo pisane – jeszcze wiêcej. Dla tzw. przeciêtnego Kowalskiego specjalistyczne t³umaczenia, zawi³o¶ci prawa, to rzeczy ma³o „strawne”. Ale kiedy w mediach pojawia siê prosty zarzut: uchybienia finansowe na kwotê 24 tys. z³, to ludzie kojarz± to w najprostszy sposób – „uchybienia finansowe” = pewnie „wzi±³” pieni±dze. W ci±gu chwili reputacja cz³owieka, na któr± pracowa³ latami, potrafi lec w gruzach. Có¿ z tego, ¿e potem urzêdowe pismo uznaje co¶ za „nieby³e”. Niestety, rzecz ju¿ siê sta³a i jednym pismem krzywdy siê nie zma¿e...

Temat leskiego liceum zakoñczy trzeci tekst po¶wiêcony sprawie oceny szko³y - ju¿ niebawem na stronie naszego portalu i FB.

Tekst: Marek Dusza

 
 
» Wy¶lij komentarz
Tylko zalogowani u¿ytkownicy mog± dodawaæ komentarze.
Zaloguj siê lub zarejestruj.
» 1 Komentarz
1"Przepis na sukces:"
z czwartek, 25 wrzesieÅ„ 2014 02:47przez Tak
Sprywatyzowaæ.
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
 
Archiwalna Wypowied¼ Starosty
Marek Pañko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kana³ < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomo¶ci


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedzi³o nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl