• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

130 lat leskiej Orkiestry Dętej PDF Drukuj Email
 Lesko niezwykle odświętnie obchodziło 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych przemaszerowali ulicami miasta oraz złożyli kwiaty pod Kamieniem Legionistów i Pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Asystowała im Orkiestra Dęta, która w tym roku obchodzi 130-lecie istnienia.
 
 
Na podstawie dostępnych źródeł można stwierdzić, że aktu jej założenia dokonał starosta powiatowy, honorowy obywatel miasta Leska - Emil Krawczykiewicz. W rachunkach domowych Krasickich widnieje pozycja wydatków na koncert z okazji 200-setnej rocznicy zwycięstwa nad Turkami.  
Koleje losu orkiestry były różne. Przeszła  upadki i wzloty, w zależności od tego przy jakiej instytucji  istniała. Nieodparcie jej historia wiąże się z historią kilku leskich instytucji: Ochotniczą  Strażą Pożarną, Czytelnią Mieszczańską, Związkiem Samopomoc Chłopska,  Domem Kultury. Trudno dokładnie określić daty przejść z instytucji do instytucji, ponieważ nasze informacje opieramy na wspomnieniach byłych orkiestrantów.
Gdy orkiestra zaczęła ponownie aktywnie funkcjonować w latach pięćdziesiątych,  do zespołu dołączyli orkiestranci z byłej Czytelni Mieszczańskiej: Franciszek Filar, Marian Bromowicz, Adam Bromowicz, Wiktor Bocheński, Stanisław Józefczyk, Józef Półchłopek, Zygmunt Grzybowiski i Andrzej Krzywowiąza. Dyrygentem był Antoni Kirklewski - były  członek orkiestry 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku.
W okresie jego dyrygentury orkiestra brała udział w międzypowiatowych eliminacjach konkursowych, gdzie zajęła wysokie 3 miejsce. W wyniku kolejnych zmian organizacyjnych prezesem orkiestry został Marian Bromowicz, a kapelmistrzem Franciszek Filar, który tę funkcję sprawował społecznie.
Około roku 1953 dyrygentem został Mieczysław Górecki, kierownik Delegatury RSW Prasa, Książka, Ruch. Orkiestra otrzymała wtedy nowe mundury, które ufundowały Zakłady Przetwórstwa Zbożowego. Skład orkiestry w tym czasie wyglądał następująco: Ostrowski Jan, Kapral Mieczysław, Mazur Jan, Mazur Tadeusz, Korbowicz Jan, Wanielista Mieczysław, Stanisław Rymarowicz, Wanielista Zdzisław, Klaczak Stanisław, Bocheński Wiktor,  Bromowicz Adam, Kąkol Czesław, Kozak Gustaw, Romanek Franciszek, Zapała Stanisław, Malec Stanisław, Kapral Józef, Półchłopek Józef, Bromowicz Marian.
Działalność orkiestry była intensywnie wspierana przez leską straż pożarną. Szczególnym, pozytywnym  echem zasłynął  koncert wykonany w roku 1960 w Myczkowcach z okazji Dnia Energetyka, podczas którego orkiestra wielokrotnie bisowała. Wszystkie ważne uroczystości państwowe nie odbyły się bez jej udziału.
W 1962 r. występowała aż 16 razy. W 1984 roku  kapelmistrzem Orkiestry Dętej w Lesku został  Władysław Teśniarz, który od młodzieńczych lat pasjonował się muzyką. Dzięki ogromnemu talentowi i pracowitości szybko nabył umiejętność gry na instrumentach. Jako młody człowiek został członkiem Orkiestry Dętej w Zarszynie. W 1954 r. zwerbowano go do wojska. Zaraz po złożeniu przysięgi został członkiem Wojskowej Orkiestry Dętej, w której grał do 1957 r. Po wyjściu do cywila zaczął prowadzić Młodzieżową Orkiestrą Dętą przy  Zawodowej Szkole Drzewnej w Lesku. Dzielił się swoją pasją i umiejętnościami z młodymi ludżmi. W tym czasie zaproponowano mu prowadzenie Orkiestry Dętej przy Sanockiej Fabryce Autobusów. Prowadził ją 17 lat, aż do momentu jej rozwiązania w 1990 r.
W 1984 r. przejął obowiązki kapelmistrza leskiej orkiestry. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy p. Władysława orkiestra, która liczy 37 członków, funkcjonuje do dziś   przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku.   Jest wielopokoleniowa . Grają w niej zarówno 50-, 60-latki, jak i młodzież. Kapelmistrz poświęca im swój czas na próbach zbiorowych jak i na zajęciach indywidualnych, podczas których doskonalą umiejętność gry na rożnych instrumentach.
Członkowie orkiestry pochodzą nie tylko z leskiego powiatu, ale także z powiatu  brzozowskiego,  sanockiego i  ustrzyckiego. Orkiestra pod przewodnictwem  Władysława Teśniarza uświetnia wszystkie imprezy lokalne: gminne i powiatowe. Często wyjeżdża na koncerty do gmin sąsiednich, bierze udział w przeglądach. Dwukrotnie Orkiestra Dęta BDK odbyła tournee po Węgrzech, tj. od 17 do 19 września 1999 r. i od 14 do 17 września 2001 r.  Wydarzenia te były wielkim sukcesem artystycznym i wychowawczym. Muzycy orkiestry koncertowali także w Sninie na Słowacji, gdzie spotkali się z wielkim uznaniem, reprezentując nie tylko nasz region, ale i kraj.
Władysław Teśniarz jest zresztą nie tylko kapelmistrzem. Z perfekcjonizmem dba także o instrumenty muzyczne, sam je nieodpłatnie naprawia. Cechuje go także ogromna dbałość o elementy umundurowania członków orkiestry. Wpaja im, że jest to bardzo istotne, gdyż pełnią funkcję reprezentacyjną. Dzięki finansowemu wsparciu  pani Burmistrz Barbary Jankiewicz, w 2008 r. orkiestranci otrzymali piękne, nowe mundury, w których prezentują się znakomicie.  
Poprzez przyjaznych  ludzi kapelmistrz  niejednokrotnie zdobywa pieniądze  na wyjazdy na koncerty, czy wyposażenie sali prób. Jego pasja i zaangażowanie są znane w naszym środowisku. Jest darzony wielkim szacunkiem. W 1988 r. otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury - 1988 r., a w roku 2009 r. Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym roku przypada 50-lecie jego działalności kapelmistrzowskiej, w tym 30 lat w charakterze kapelmistrza leskiej Orkiestry Dętej.
Orkiestra Dęta  Bieszczadzkiego Domu Kultury jest wizytówką Leska, której zazdroszczą nam mieszkańcy niejednokrotnie większych, bardziej zasobnych w instytucje kultury miast. Trudno sobie obecnie wyobrazić uroczystości o większej lub mniejszej randze w Lesku bez orkiestry dętej pod batutą wspaniałego i pełnego zaangażowania kapelmistrza Władysława Teśniarza.

(md)
(Źródło: BDK)

Zapraszamy do obejrzenia naszej bogatej GALERII ZDJĘĆ z imprezy rocznicowej w BDK Lesko.

Zdjęcia: Violetta Gajek

 
Władysław Teśniarz.
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl