• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Czas na zbiory! - zdrowie prosto z brzozy PDF Drukuj Email
 Medycyna ludowa znała ten sok od dawna. To prawdziwy napój zdrowia i właśnie teraz jest czas jego zbioru. Trzeba się spieszyć!

 

 
Sok brzozowy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale właśnie wczesna wiosna jest krótkim okresem, kiedy sami możemy ten płyn zebrać i korzystać z jego zdrowotnych właściwości.
Brzozy są drzewami pospolitymi. Spotkać je można niemal wszędzie - na działkach, w ogrodach, polach. Są nie tylko piękne, ale zawierają w sobie sok, który pomaga na wiele dolegliwości.
Z początkiem wiosny, kiedy drzewa dopiero budzą się do życia warto znaleźć odpowiednią brzozę i zebrać trochę jej soku.
Drzewo wykorzystywane do pozyskania soku powinno mieć obwód pnia (na wysokości ok. 1,3 metra) ponad 20 cm (nie mniejszy niż przedramię dorosłego mężczyzny), być zdrowe i rosnąć z dala od drogi.
Są dwa sposoby ściągania soku. Pierwszy polega na wykonaniu otworu w pniu. Ponieważ brzoza to drzewo dosyć twarde, najlepiej zaopatrzyć się w wiertarkę akumulatorową lub ręczną z ostrym wiertłem.
W pniu na wysokości około 0,5 metra należy ostrą siekierką lub nożem usunąć malutki fragment kory (3 cm x 3 cm). Potem wiertłem wywiercić w tym miejscu otwór o średnicy 1 cm, głęboki na około 3 cm (prostopadły do pnia).
W ten otwór należy wetknąć plastikową lub metalową rurkę, a pod spodem ustawić plastikową lub szklaną dużą butelkę, tak, by sok spływający rurką wlewał się do butelki. W ten sposób można w ciągu doby zebrać nawet 5 - 6 l soku.
Z jednego otworu zbieramy sok do momentu aż przestanie wypływać. Potem usuwamy rurkę i miejsce po niej smarujemy maścią ogrodniczą, aby nie dostał się tam grzyb.
Drugi sposób nie wymaga robienia otworu w pniu drzewa. Ostrym sektaorem należy uciąć gałąź drzewa. Przy miejscu ucięcia należy powiesić butelkę lub puszkę tak, by sok spływał do niej.
Ważne jest, by otwór butelki okleić taśmą, aby nie dostały sie do jej wnętrza owady.
Zebrany sok można od razu pić, a nadmiar przechowywać w lodówce przez około 4 dni.
Ten, w sumie niewielki wysiłek, by pozyskać sok z brzozy naprawdę opłaca się, ponieważ brzozowy sok zawiera m.in. błyskawicznie przyswajalny cukier, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), witamin z grupy B, witaminę C, liczne sole mineralne oraz potas, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Dlatego dobrze go pić na wzmocnienie
odporności. Idealnie też regeneruje organizm po już przebytym przeziębieniu. Reguluje też przemianę materii.
Co ciekawe, sok z brzozy w medycynie ludowej od lat uważany był również za lek
zapobiegający powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Powinni go więc pić palacze.
Ale przede wszystkim to energetyzujący, smaczny napój, całkowicie naturalny!
Zatem, jeśli mamy dostęp do drzew brzozy - właśnie ten okres początku wiosny jest idealnym czasem na zbiór soku. Na zdrowie!

(md)

 
  

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT  
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl