• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Kobieta - piękno życia... PDF Drukuj Email
 Dzisiejsze święto - Dzień Kobiet - ma zarówno swoje zagorzałe  zwolenniczki (i zwolenników), jak zdeklarowanych krytyków - obu płci, wskazujących na to, że kobieta winna być kochana i szanowana przez cały rok - wtedy takie jednodniowe zachwyty nad płcią piękną nie będą potrzebne.

 

My nie rozsądzimy dziś tego sporu, ale przy okazji warto przyjrzeć się jak żyją w Polsce kobiety i jak one widzą idealnego mężczyznę i szczęśliwe życie.

Co trzecia Europejka doświadczyła przemocy
Na początek, niestety, nie najlepsze wieści, wynikające z raportu, który opublikowała Agencja Praw Podstawowych, poświęconego przemocy wobec kobiet. Wynika z niego, że co trzecia Europejka doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od momentu ukończenia 15. roku życia.
Lepsze wyniki Polski niż średnie w UE nie oznaczają też raczej mniejszej przemocy. Badacze przyznają, że na wyniki ankiety duży wpływ miała samoświadomość kobiet. Dowodzą tego pierwsze miejsca Finlandii, Danii i Szwecji w europejskim rankingu przemocy wobec kobiet. A także to, że 26 proc. Polek nie słyszało o żadnej organizacji pomagającej ofiarom przemocy, podczas gdy unijna średnia to 19 proc.
Tylko 34 proc. Polek słyszało o kampaniach antyprzemocowych, przy unijnej średniej 50 proc. To pokazuje, jak słabe w Polsce są działania na rzecz kobiet. Aż 43 proc. doświadczyło jakiejś formy przemocy psychicznej ze strony partnera, m.in. publicznego poniżenia, szantażu, uwięzienia w domu, zastraszania, a około 55 proc. jakiejś formy molestowania seksualnego. W Polsce wśród ofiar przemocy domowej co najmniej 90 proc. to kobiety.

Pracują tak samo, ale...
Panie są dyskryminowane również w zatrudnieniu. Za pracę równorzędnej wartości dostają w Polsce o 20 proc. niższe wynagrodzenie (w administracji publicznej jest nieco lepiej: tu "luka płacowa" to niespełna 11 proc.).
Tylko 4 proc. Polek pełni odpowiedzialne funkcje kierownicze w firmach z listy 500 największych spółek "Forbesa". W rządzie Donalda Tuska ministrami - lub równymi rangą - jest 16,6 proc. kobiet, w randze sekretarzy stanu pracuje tyle samo, a w randze podsekretarzy - 40 proc. Kobiet wojewodów jest 31 proc., wicewojewodów niespełna 12 proc.
Kariera w polityce idzie kobietom tym trudniej, że partie niechętnie przyjmują mechanizmy, które wymuszałyby równość na listach wyborczych. Przyjęto wprawdzie tzw. ustawę kwotową i na każdej liście ma być przynajmniej 35 proc. każdej płci. Ale dla kariery politycznej liczy się nie tyle sama obecność na liście wyborczej, co miejsce na niej. A ustawa "suwakowa", która mogłaby zapewnić naprzemienność płci na listach, więdnie nietknięta w sejmowej komisji. Na pewno "suwaków" nie będzie ani w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ani w samorządowych. W tej chwili w Sejmie jest 24 proc. kobiet, a w Senacie ledwie - 13 proc.
Tymczasem kobiety są lepiej wykształcone. Wyższe wykształcenie ma 55 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn. Jednak wybierają zawody mniej praktyczne i mniej popłatne. Np. wolą studiować kierunek nauczycielski na matematyce, niż pójść na informatykę - na tym kierunku studiuje tylko 12 proc. kobiet.
Panie powszechnie padają ofiarą stereotypów, że miejsce kobiety jest w domu. Według GUS aż 51 proc. Polek w wieku produkcyjnym jest "biernych zawodowo", mężczyzn - 35 proc. (bierność zawodowa oznacza niepodejmowanie z różnych powodów pracy).
Kiedyś kobiety mogły liczyć na męża. Teraz muszą radzić sobie same, bo małżeństw zawiera się coraz mniej. Co piąte dziecko rodzi się poza małżeństwem. A rząd PO wycofał się z uregulowania związków partnerskich, które dawałyby większe poczucie bezpieczeństwa niż konkubinat.

Siła kobiecości
Przy tych wszystkich mało optymistycznych danych, trzeba przyznać, że kobiety lepiej od mężczyzn radzą sobie ze stresem, są też lepiej zorganizowane, co wynika z faktu, że zwykle to na ich barki spada gros obowiązków domowych - od opieki nad dziećmi, poprzez sprzątanie, zakupy, kuchnię, aż po kontakty z dziadkami, babciami - pamiętanie o rodzinnych rocznicach, świętach i spotkaniach z przyjaciółmi... A przecież też pracują zawodowo, prowadzą firmy, częściej także od mężczyzn angażują się w działania organizacji społecznych i dobroczynnych...
I wciąż mają bardzo zwyczajne marzenia, którym mężczyźni - lepiej lub gorzej starają się sprostać. Czego pragną kobiety?... - Dla mnie najpiękniejszym, co może spotkać kobietę to macierzyństwo - mówi Sara, prowadząca własną firmę i wychowująca syna. - Żadna miłość do mężczyzny - bez obrazy dla Panów ;) - nie może równać się z miłością do dziecka.
Jak wynika z wypowiedzi kobiet: pełnia szczęścia w rodzinie daje im siłę i radość życia. - Gdy czujemy się kochane, szanowane i doceniane w domu, jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeszkody - opowiada Katarzyna, dumna mama dwójki dzieci.
Nie jest też prawdą, że samotne matki gorzej radzą sobie z wychowaniem dzieci i codziennym życiem. One muszą być silniejsze i zwykle macierzyństwo wyzwala w nich niespożyte siły. - Nie mówię, że samotne wychowanie dziecka jest łatwe, ale kocham swoją córkę, każdy dzień daje mi radość bycia matką. Dziś, gdy widzę jak dorasta i pewnie sama niedługo znajdzie ukochanego i założy rodzinę, jestem szczęśliwa - nie żałuję ani jednego dnia - wyznaje Ewa, samotnie wychowująca 19-letnią Agatę. - Nawet jeśli kobieta nie od razu czuje w sobie miłość macierzyńską, z chwilą, gdy pojawia się dziecko odkrywa w sobie wielkie pokłady czułości, wyrozumiałości, cierpliwości i opiekuńczości. To "praca" całodobowa, all inclusive i bezterminowa - śmieje się Ewa, wspominając jak bycie matką nauczyło ją dojrzałości.
A jakich mężczyzn szukają kobiety?... Przede wszystkim odpowiedzialnych. - Pewnie, że dobrze byłoby, aby był przystojniakiem..., ale to - wbrew pozorom - niespecjalnie istotne w perspektywie związku - mówi dalej Sara ;). - Ale, tak na poważniej - idealny mężczyzna to dla mnie taki, przy którym czułabym się bezpieczna, doceniana i który szanowałby moją wolność jako osoby, moje prawo do realizowania własnych pasji. Abyśmy wspólnie dbając o rodzinę, mieli również własną przestrzeń osobistego rozwoju.
Zatem, drogie Panie - życzymy Wam wszystkim udanego życia rodzinnego, a przede wszystkim realizacji Waszych marzeń i pragnień. Bez Was świat byłby dużo gorszy i mniej kolorowy...

Tekst: Marek Dusza, Violetta Gajek

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

 

  REKLAMA:


Miejsce na twoją reklamę KONTAKT  

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl