• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Do³±cz do nas!

Wilcze Góry nas urzek³y PDF Drukuj Email
 Ju¿ od d³u¿szego czasu czekali¶my na to wydarzenie. Tylko w dwóch miejscach w kraju – w Krakowie i w³a¶nie w Domu Wielkiej Nied¼wiedzicy – Ursa Maior w Uhercach Mineralnych, w niedzielê odby³a siê polska premiera znakomitego filmu przyrodniczego „Wilcze Góry”, który powsta³ dziêki talentowi i pasji trzech S³owaków: Erika Balá¾a, Karola Kalisky’ego i Jozefa Fiali.

 

Przez trzy lata Erik Balá¾ - s³owacki producent filmów, razem z przyjació³mi Karolem Kalisky’m i Jozefem Fial±, przemierzali wzd³u¿ i wszerz góry i lasy Karpat Wschodnich w poszukiwaniu wilczych „¶ladów”. Realizowali ujêcia na S³owacji, w Polsce i na Ukrainie, poszukuj±c unikalnych ujêæ i unikalnych zwierz±t.
Choæ mo¿na by s±dziæ, ¿e celem tego filmowego obrazu by³o ukazanie przede wszystkim ¿ycia wilka, s³owackim filmowcom i przyrodnikom uda³o siê stworzyæ opowie¶æ pe³n± – ukazuj±c± wszystkie najwa¿niejsze elementy ekosystemu niezwyk³ych gór pogranicza trzech krajów.
Film "Wilcze góry" to opowie¶æ przedstawiaj±ca jedno z ostatnich dzikich miejsc w Europie, gdzie zwierzêta podlegaj± wspólnym prawom w niekoñcz±cym siê cyklu ¶mierci i narodzin. Jako jedni z niewielu realizatorów zdjêæ, s³owaccy twórcy nie stosowali nêcenia zwierz±t i filmowali je w naturalnych warunkach. Nazwa obszaru znanego w przesz³o¶ci jako "Wilcze Góry" by³a inspiracj± dla tytu³u filmu.
Wiêkszo¶æ ujêæ by³a krêcona w polskich Bieszczadach, wzd³u¿ doliny Sanu. Niesamowite wra¿enie robi± zdjêcia ukazuj±ce przemiany pór roku, wêdrówki ob³oków i mgie³ nad majestatycznymi przestrzeniami gór poro¶niêtych, wydaj±cym siê siêgaæ horyzontu, potê¿nym lasem.
Równie piêkne s± przedstawiane w filmie portrety zwierz±t  - ¿ubrów, koni huculskich, jeleni, dzików, zmagaj±cych siê z mrozem i ¶niegiem, a przede wszystkim wilków w swym naturalnym ¶rodowisku. Unikalne na europejsk± skalê ujêcia ¿bika zrealizowano w okolicach Tworylnego. Jak trudn± sztuk± by³o z kolei sportretowanie bieszczadzkich wilków w ich naturalnym ¶rodowisku niech ¶wiadczy fakt, ¿e przez pierwsze 500 dni wêdrówek bezdro¿ami „wilczych gór”, filmowcom nie uda³o siê spotkaæ ani jednego osobnika.
„Wilcze Góry” to wielka pochwa³a natury i praw ni± rz±dz±cych. Ka¿dy element tego ekosystemu, ka¿dy gatunek zwierzêcia ma tu swój udzia³ w utrzymaniu równowagi w przyrodzie: bobry, jelenie, dzikie konie, ¿ubry, nied¼wiedzie, czy wreszcie wilki. Najbardziej chwiejnym, destrukcyjnym sk³adnikiem tej odwiecznej uk³adanki okazuje siê byæ cz³owiek, którego dzia³ania mia³y i maj± najwiêkszy wp³yw na niekorzystne zmiany w ¶rodowisku.
Z obrazów „Wilczych Gór” nie wynika jednak potêpienie cywilizacji, bo jej rozwój jest nieuchronny. Za piêknymi, majestatycznymi ujêciami przyrody pogranicza kryje siê apel o szanowanie praw natury i ochronê ostatnich dzikich terenów Europy, bo s± one bezcenn± spu¶cizn±, jak± powinni¶my przekazaæ kolejnym pokoleniom.

Polskiej premierze „Wilczych Gór” towarzyszy³o jeszcze jedno wa¿ne wydarzenie - akcja „Zawyj dla wilka”, organizowana przez WWF Polska we wspó³pracy ze s³owackim Stowarzyszeniem „VLK”, Europejskim Centrum Ziemi i Centrum Ursa Maior (Dom Wielkiej Nied¼wiedzicy - Centrum Ursa Maior).
Polega³a ona na zabawie – przed projekcj± filmu widzowie zostali zachêceni do… jak najg³o¶niejszego wycia, a nagrod± dla 25 najaktywniejszych „zawywaczy” by³y ufundowane przez WWF Polska koszulki z logo organizacji oraz smycze.
Celem tej akcji medialnej by³o nag³o¶nienie konieczno¶ci dalszej ochrony wilka jako drapie¿nika niezbêdnego dla równowagi ekosystemów le¶nych. Miejsce „wycia” nie by³o wybrane przypadkowe. Ma³opolska i Podkarpacie s± regionami, gdzie najczê¶ciej dochodzi do sytuacji konfliktowych z udzia³em wilków. Jednocze¶nie wilk zacz±³ obrastaæ z³± s³aw±. Od¿y³y mity dotycz±ce tego drapie¿nika i próbuje siê w nim doszukaæ cech krwio¿erczej bestii. Tymczasem wilk jest zwierzêciem, które musi zmagaæ siê z wieloma przeciwno¶ciami, ¿yje w grupach rodzinnych i pe³ni niezwykle wa¿n± rolê w regulacji liczebno¶ci zwierz±t w ¶rodowisku przyrodniczym.
Ju¿ na d³ugo przed projekcj± filmu, do „Ursa Maior” dotarli pierwsi chêtni do „wycia dla wilków”. A z ka¿d± chwil± przybywa³o kolejnych. Prawdziw± rado¶æ sprawi³y zgromadzonym psy, które przyjecha³y na premierê filmu razem z ich w³a¶cicielami. By³y zatem i te rasowe, i te „niepowtarzalne” – wszystkie pe³ne energii i psiego uroku…
Seans wielkiej przyrody w Centrum Wielkiej Nied¼wiedzicy „Ursa Maior” w Uhercach Mineralnych by³ niepowtarzaln± okazj± do ujrzenia obrazów natury, jakie bardzo rzadko ju¿ s± dla nas dostêpne. Organizatorom wydarzenia nale¿± siê s³owa wielkiego podziêkowania za trud, jaki w³o¿yli w to przedsiêwziêcie. A my?... Có¿…, czekamy na wiêcej…

Za¶ dla tych z Was, którzy chcieliby obejrzeæ „Wilcze Góry”, mamy dobr± wiadomo¶æ. Film jest ju¿ dostêpny na Vimeo: http://vimeo.com/ondemand/10784

Tekst: Marek Dusza
Zdjêcia: Violetta Gajek
 
 
 
 
 
 



Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy zamieszczanych przez u¿ytkowników. Osoby zamieszczaj±ce wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mog± ponie¶æ z tego tytu³u odpowiedzialno¶æ karn± lub cywiln±.
 

  REKLAMA:

 
 
» Wy¶lij komentarz
Tylko zalogowani u¿ytkownicy mog± dodawaæ komentarze.
Zaloguj siê lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
 
Archiwalna Wypowied¼ Starosty
Marek Pañko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kana³ < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomo¶ci


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedzi³o nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl