• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Dostałeś wezwanie do zapłaty z e-Sądu? Nie ignoruj go PDF Drukuj Email
 Kiedy na naszego e-maila dociera informacja od e-Sądu o nakazie  wydanym w postępowaniu elektronicznym - nie ignorujmy go.

 

 

Jeśli sprawa dotyczy np. zapłacenia wskazanej w nakazie kwoty, mamy dwa wyjścia: zapłacić lub złożyć do e-Sądu sprzeciw. Jeżeli natomiast nie podejmiemy żadnej czynności, nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu uprawomocni się po upływie dwóch tygodni od daty doręczenia pozwanemu. Następnie e-Sąd z urzędu nada mu klauzulę wykonalności, co pozwoli powodowi na wyegzekwowanie roszczenia w postępowaniu egzekucyjnym.
W dniu 1 stycznia 2010 roku weszły w życie przepisy, wprowadzające do polskiego systemu prawnego elektroniczne postępowanie upominawcze. Zabieg taki ma na celu odciążenie sądów w sprawach drobnych roszczeń pieniężnych wnoszonych przeciwko różnym osobom.
Pozwy wniesione w postępowaniu elektronicznym rozpatruje jedynie jeden sąd w Polsce - Sąd Rejonowy w Lublinie, XVI Wydział Cywilny, który rozpatruje pozwy wnoszone elektronicznie bez względu na wartość przedmiotu sporu, a swoją właściwością obejmuje całą Polskę. Dla powoda jest to znacznie szybsza i łatwiejsza droga. Do pozwu nie musi załączać załączników, wystarczy pozew z dobrym uzasadnieniem.
Decydując się na sprzeciw wobec otrzymanego postanowienia e-Sądu, warto wiedzieć, że również i pozwany, wysyłając sprzeciw wobec nakazu zapłaty nie musi go uzasadniać i powoływać się na dowody. W sprzeciwie wystarczy zatem napisać: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty” i podać zawarte w nakazie zapłaty informacje: sąd, który go wydał, datę wydania nakazu oraz sygnaturę sprawy. Do sprzeciwu nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Co ważne, wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest wolne od jakichkolwiek opłat.
W razie prawidłowego (tj. spełniającego powyższe wymogi i terminowego) wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty TRACI moc w całości, a e-Sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Utrata  mocy nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd na skutek wniesienia sprzeciwu przez pozwanego nie jest równoznaczna z zakończeniem postępowania w danej sprawie. Będzie się ono dalej toczyło przed sądem właściwości ogólnej pozwanego (czyli sądem właściwym według miejsca zamieszkania pozwanego) i zostanie on wezwany na rozprawę.
Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd. Sprzeciw wniesiony po upływie tego terminu podlega odrzuceniu, co skutkuje uprawomocnieniem się nakazu i w efekcie możliwością prowadzenia na jego podstawie egzekucji.
Przepisy polskiego prawa nie zabraniają też dochodzenia roszczeń przedawnionych, jednak obecnie, w związku z tym, że w e-Sądzie mogą być dochodzone tylko roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu, przypadki pozywania o roszczenia przedawnione zostaną w większości wyeliminowane. Jeżeli zatem minęły 3 lata, mamy prawo złożyć sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia.

(md, vg)
 



Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 

  REKLAMA:

 
 
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl