• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color

Serwis Informacyjny o Lesku

Dołącz do nas!

Proces cyfryzacji PDF Drukuj Email
 Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

 

 

Sygnał telewizyjny dociera do naszych domów najczęściej na trzy sposoby:

    poprzez antenę satelitarną,

    poprzez instalację telewizji kablowej,

    poprzez zwykłą antenę telewizyjną, która odbiera sygnał  z naziemnych masztów  telewizyjnych rozstawionych w całej Polsce i rozsyłających sygnał do tych właśnie anten.

         Co się zmieni po wprowadzeniu cyfryzacji?

Odbiorcy telewizji kablowej lub satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Nie muszą kupować ani dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

W trzecim przypadku (sygnał telewizyjny z masztów naziemnych) zmieni się rodzaj wysyłanego sygnału z dotychczasowego (analogowego) na cyfrowy. Sygnał cyfrowy jest już emitowany, natomiast analogowy w województwie podkarpackim będzie wyłączany etapowo.

Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy przynosi korzyści w pierwszej kolejności związane z jakością obrazu oraz liczbą dostępnych kanałów. Należy pamiętać, że sygnał cyfrowy to nowa technologia, ale nie wszystkie telewizory mają urządzenie do dekodowania tego sygnału (chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG-4).

    Co powinni zrobić odbiorcy sygnału naziemnego?

Należy sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder (DVB-T/MPEG-4), jeżeli tak – to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli nie, należy go dokupić (koszt ok. 100 zł) i podłączyć. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i wpinamy do dekodera, a następnie łączymy dekoder z telewizorem.

Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowany na stałe odbiornik cyfrowy, czyli obsługujący standard kompresji MPEG-4. W większości wypadków nie powinno być potrzeby zmiany anteny. Niemniej jednak, może zaistnieć potrzeba dokupienia nowej anteny.

Użytkownicy, którzy chcieliby oglądać cyfrową telewizję na komputerze, mogą skorzystać z możliwości dokupienia specjalnego odbiornika. Może to być sprzęt podłączany przez USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

   Czego nie powinni robić odbiorcy telewizji satelitarnej lub kablowej?

Odbiorcy telewizji satelitarnej lub kablowej nie potrzebują żadnych dekoderów ani anten do odbioru sygnału cyfrowego. Kupując nowy telewizor należy jednak zadbać, aby miał wbudowany dekoder, ponieważ odbierając sygnał z „kablówki” albo „satelity” nigdy nie wiemy, czy za pewien czas nie zechcemy przejść na sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. O szczegółach technicznych powinien poinformować nas uczciwy sprzedawca w sklepie RTV, gdyż nowe przepisy nakładają na niego taki obowiązek. Inspekcja Handlowa skrupulatnie kontroluje przedsiębiorców pod tym względem.

     Na co jeszcze trzeba się przygotować?

Na terenach górzystych, gdzie wysokie wzniesienia i porastające je lasy mogą przesłaniać przestrzeń pomiędzy anteną nadajnika sygnału cyfrowego a anteną odbiorczą, możliwy jest przejściowy brak dostępu do sygnału cyfrowego o właściwych parametrach. Oznaczać to będzie przejściowy brak w tych miejscach możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

W wielu wypadkach do usunięcia tej niedogodności wystarczy tylko umieszczenie anteny odbierającej sygnał wyżej i skierowanie jej w kierunku nadajnika. Tam, gdzie to nie przyniesie efektu, konieczne będzie cierpliwe poczekanie na tzw. „doświetlenie” obszarów, do których nie dotrze sygnał cyfrowy. Może to polegać na rozmieszczeniu przez nadawcę nowych nadajników albo zmianie parametrów nadawania tych, które już działają.

 

Informacja:
Miasto i Gmina LESKO
 


 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca portalu lesko.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 

» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Archiwalna Wypowiedź Starosty
Marek Pańko   
Agrobieszczady 2013r. 



Zapraszamy na nasz kanał < kliknij tutaj >

      

GRE Nieruchomości


Powierzchnia: 3737.0

Grunty - Lesko

Powierzchnia: 1532.0

Odwiedziło nas


Wyszukiwarka Pracy

Szukaj ofert pracy
praca.gratka.pl